Nasia Hair Transplant -Fue Tekniği İle Saç Ekimi

Fue Tekniği İle Saç Ekimi

Özellikle erkeklerin vücutlarından yakındığı konu, kelleşme ya da saç dökülmesi. Birçok unsur saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesine karşı yeni araştırmalar sıklıkla uygulanırken sağlık ekibimiz tedavilerinde gelişmiş ve güncel yöntemleri kullanır.

2006 yılında uygulanmaya başlayan ve ağrı bırakmayan Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) tekniği, donör sahadan, yani, sağlıklı bölgeden tek tek alınan saç köklerinin saç çıkmayan alana enjekte edilmesiyle yapılan saç ekimi işlemidir. Lokal anestezi ile acı hissetmeden Greft işlemi ile uygulanan saç ekimi en gelişmiş ve en çok tercih edilen bir tekniktir. 0,7 mm ve 0,8 mm çapındaki küçük uçlar ile saç köklerinin çıkarılmasıyla gerçekleşen FUE işlemi, detaylı bir çalışma yanı sıra işlem sırasında oldukça dikkat gerektirir. FUE işlemiyle saç ekmenin yanı sıra kaş, bıyık ve sakal transferi de yapılabilir. Hastanın bilincinin açık olduğu ve operasyonu izleyebildiği tek bir seansta, 5 bin ila 18 bin 750 saç teli nakledilebilir.

Saç Ekiminden Önce Yapılması Gerekenler

Operasyondan sonra yaklaşık 10 gün dinlenmeye ihtiyacınız olacak. Çalışıyorsanız ya da okuyorsanız işinizi operasyon sonrası 10 gün boyunca kendinize vakit ayıracak şekilde ayarlamalısınız. Operasyon sırasında rahat hissedeceğiniz kıyafetler giymeniz sizin için avantaj olur.

Operasyonun yapılacağı 7 gün içerisinde; depresyon ilaçlarının, ağrı kesicilerin, bitkisel ilaçların, vitamin ilaçlarının kullanımının yanı sıra gıda takviyelerinin kullanılmaması tavsiye edilir. Kullandığınız ilaçlar hakkında mutlaka doktorunuza bilgi verin. Ayrıca operasyonun yapılacağı günün 3 gün öncesine kadar alkol kullanılmamış olması tavsiye edilir.

Avantajları ile FUE Tekniği

Yani saç ekimi operasyonu sırasında saçlar 1 numaraya kesilir.Saç ekimi işleminden sonra kişi, 10 gün sonra günlük yaşamına geri dönebilir. Saç alınacak bölgede herhangi bir kesme ve dikiş yapılmaz. İşlemden sonra hiçbir kesik ve çizik işlemi kalmaz. Operasyon sonrasında ağrı olmaz.

Lokal anestezi ile acı hissetmeden ve  büyük doku kaybı olmadan gerçekleştirilen güçlü saçların naklinin yapıldığı işlem, alanında uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapıldığında saç ekimi sonrasında hiçbir iz kalmamaktadır. Ayrıca, doğal saç çıkış açısı ve yönü dikkat edilerek yapılan saç ekimi operasyonundan sonra en az 5 bin adet saç teli elde edilebilir.

Uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde sağlığa hiçbir zararı olmayan operasyonda maksimum elde edilebilecek saç teli ise yaklaşık 18 bin 750. Yani santimetrekare başına yaklaşık 60 adet saç kökü ekilebilir. Son teknoloji FUE motoru saç ekimi işlemini daha konforlu kılar Ayrıca, tüm bunların yanı sıra saç ekiminden 1 ya da 1 buçuk yıl sonra saç dökülmesi olmaz ve saçlar kendi rengi dışında çıkmaz.

Adım Adım FUE Tekniği

Dört aşamadan olucan FUE operasyonu yaklaşık 6 ila 9 saat arasında sürer. Operasyon süresinde hastalara 10-15’er dakikalık ihtiyaçlarını gidermesi için küçük molalar verilir. En çok tercih edilen FUE saç ekiminin ilk aşamasında saç yapılacak bölge belirlenip lokal anestezi yoluyla uyuşturulma gibi uygulamaları içerip yaklaşık 1 saat sürer. Yaklaşık 3 saat süren ikinci aşamada ise uyuşturulan donör bölgelerden belli aralıklardan saç kökleri alınıp 4 ila 10 santigrat derecedeki bir solüsyonda bekletilir.

Yaklaşık 2 saat süren üçüncü aşama operasyonun en önemli aşamasıdır. Transfer gerçekleştirilecek alanın kanalları özel cihazlarla açılır. Son aşama ise yaklaşık 3 saat sürer. Operasyonun bitiminde hastanın donör bölgesi ertesi gün çıkartılmak üzere bandajla kapatılır. Operasyondan sonra hafif bir ağrı olması takdirde enfeksiyon riskine karşı hastaya antibiyotik verilir.  Ekildiği hafta içinde sağlamlaşan saç kökleri 2 ila 3 hafta sonra uzama gösterir.Bu sürede uzayan yeni saçların bir kısmı ya da hepsi dökülerek kırılmaya uğrar. Saç kökleri birkaç hafta sonra yeniden uzama hâline geçer. Ön saçlar 6 ila 8 ayda, tepe bölgesindeki saçlar ise 8 il 12 ayda olması gerektiği gibi uzar.

Saç Ekiminden Sonra Saç Nasıl Yıkanmalıdır?

Operasyonun ertesi günü veya iki gün sonra operasyondan sonra sarılan bandaj çıkarılır. Operasyondan 3 gün sonra saçların önerilen losyonla yıkanması önerilir. Sürtme hareketi yapılmadan yarım saat ila bir saat bekledikten sonra losyon akıtılmalıdır. Ardında  doktorun önerdiği bir şampuan hassas dokunuşlarla sürülüp yine ılık suyla dikkatli bir şekilde durulanmalıdır. Ayrıca o olana hiçbir şekilde tırnak değmemelidir. Yıkama esnasında ve sonrasında saç hiçbir şekilde ovalanmamalıdır. Yaklaşk 10 gün boyunca saçların bu şekilde yıkadıktan sonra saçlara losyon sürerek yaklaşık 1 saat boyunca kabuklanmaların yumuşaması beklenmelidir. Bu süreden sonra kabukların rahat çıkması için hafif bastırarak saçlar yıkanabilir. Takiben 10 gün içinde kabuklanmalar dökülürken 15 gün içinde tamamen kaybolur.

Saç ekimi Operasyonu Sonrası Tavsiyeler

Saçları yıkama konusundaki öneriler dikkate alınıp uygulanmalıdır. Saç ekimi yapılmış bölgenin operasyonu takiben 10 gün içinde hiçbir yere çarpmaması gerekirken bandajın operasyondan bir ya da iki gün sonra çıkarılması gerekir. Saçlar hastanede yıkanmalı, eğer hasta kendi saçlarını yıkayacaksa bu işlemi operasyondan 3 gün sonra yapmalıdır.

Operasyondan bir hafta sonra kabuklanmaların dökülmesi gerekip operasyondan 10 gün sonra hâlâ dökülmeyen kabuklanmalar iyileşmeye ket vuracaktır. Operasyondan sonraki iki haftalık süreçte havuza, denize, saunaya girmek gibi faaliyetlerde bulunulmaması gerekmektedir. Operasyondan  bir ay sonraya kadar hava sıcaklığı güneşin etkisi altındayken şapka giyilmelidir. Operasyondan 10 gün sonra kabuklanmalar tamamen dökülürse, hasta dilediği şampuanı kullanabilir.

FUE ile Saç Ekimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1.FUE yöntemi ile saç ekimi hakkında herhangi bir kısıtlama var mı?

Hayır, isteyen herkes FUE ile saç ekiminden yararlanabilir.

2.FUE ile saç ekimi sırasında acı hisseder miyim?

Operasyona başlanmadan önce lokal anestezi uygulanacağından acı hissetmezsiniz.

3.FUE tekniğiyle saç ekimi işlemi ne kadar sürer?

Yaklaşık 6 ila 8 saat süren FUE ile saç ekimi operasyonunun süresi ekilecek kök sayısına bağlıdır.

4.FUE ile saç ektirdikten sonra iz meydana gelir mi?

FUE yöntemini FUT’tan ayıran özelliklerden biri operasyondan sonra iz kalmamasıdır.

5.FUE tekniğiyle saç ekiminden ne kadar zamanda kesin sonuç alabilirim?

En geç 1 yıl içerisinde saçlarınız tamamen iyileşir.