Nasia Hair Transplant - İğnesiz Anestezi İle Saç Ekimi

İğnesiz Anestezi ile Saç Ekimi

Günümüzde birçok insan yoğun stres, kirli hava, yoğun iş temposu, genetiği değiştirilmiş gıdalar vs. etmenlere maruz kalmaktadır. Kimi hastalar sahip oldukları genetikleri yüzünden veya tüm bu olumsuz etkenlere maruz kaldıklarından yoğun bir saç dökülmesi yaşayabilmektedirler. Saçlarında kellik ve seyrelme oluşan birçok kişi tedavileri için saç ekim yöntemine başvurmaktadır. Fakat bazı hastalar saç ekimi sırasında iğne ile yapılan lokal anestezi işleminden dolayı oldukça korku duymaktadırlar. Bu yüzden hep yaptırmayı düşündükleri saç ekimi işlemini ertelemektedirler. İğne korkusu hastaların tedavilerinden kaçmalarına neden olmaktadır. Bu şekilde korkusu olan hastalarımız kliniğimizde en son buluş teknikler ile tedavi yöntemimiz bulunmaktadır. İğne korkusu olan hastalarımız veya bu yöntemle ekim isteyen hastalarımız için iğnesiz saç ekimi işlemi yapılmaktadır. İğnesiz saç ekimi yönteminde genel olarak takip edilen anestezi yöntemlerinden farklı bir yol izlenmektedir.

İğnesiz Anestezili Saç Ekimi İşleminin Uygulanma Şekli Nasıldır?

Normal olarak yapılan saç ekim işlemlerinde genelde iğne kullanılmaktadır. İğne kullanımının bazı hastaların korkmasından ve iğnesiz saç ekim işleminin daha avantajlı olmasından dolayı son zamanlarda iğnesiz saç ekimi operasyonu daha fazla tercih edilmektedir. İğnesiz saç ekimi operasyonu mikro cerrahi yöntemler ile yapılmaktadır. Bu yöntem ile birçok Fue, DHI gibi saç ekim işlemlerinin çoğu yapılmaktadır. İğnesiz saç ekimi yönteminde operasyon sırasında lokal anestezi yapmak için özel bir alet kullanılmaktadır. Lokal anestezisi yapılan hastanın donör bölgeden alınan köklerin ekimini yapmak için yine implanter gibi farklı aletler ile saç ekimi işlemi yapılmaktadır. İsteyen hastalara lazer kullanılarak da saç ekim işlemi uygulanır. Operasyon boyunca hastaya herhangi bir iğne ile müdahale bulunulmamaktadır. İğneden korku duyan her hastanın gönül rahatlığı ile bu yöntem sayesinde saç ekimini yaptırabilmektedir.

İğnesiz Anestezili Saç Ekim İşlemi İçin Nereden Kökler Alınmaktadır?

Saç ekimi tedavisi için başvuran hastalarımızın ilk muayene sırasında genel bir gözlem yapıyoruz. Daha sonra ön muayene ardından kişinin sahip olduğu saç problemlerine bakarak saçlarının analizini yapıyoruz. Saç analizinin iyi yapılması saç ekim işleminin başarılı olma yüzdesini oldukça artırmaktadır. Hastanın saçında nerelerde dökülme ve seyrekleşme olduğuna bakılarak, sağlıklı köklerinde hangi kısımlarda yer aldığı tespit edilir. En sağlıklı olan saç kökleri saç ekimi işlemi için yeterli sayıda toplanarak kullanılmaktadır. Normal yöntemde saç kökleri iğne yardımı ile toplanırken bu yeni yöntemde iğnesiz olarak hastadan gerekli olan kıl kökleri toplanabilmektedir. Bunun için hastada önce köklerin alınacak olan donör bölge tespiti yapılır. Ardından hastanın saç tıraşı yapılır ve bu bölge dikkatli şekilde işaretlenir. İşaretlenen bölgeden uzman olan kişi bu bölgeye lokal anestezi uygular. Lokal anestezi ile uyuşturulan kısımdan uzman dikkatli bir şekilde greftlerini toplama işlemini yapar. Yeterli sayıda toplanan greftler hastanın belirlenen ekim yapılacak olan saç bölgesine tek tek dikkatli şekilde saç ekim işlemi yapılır. Bu ekim işlemlerinde ve toplama işlemlerinde iğne kullanılmıyor olması bu tekniğin en önemli özelliklerinden bir tanesidir.

İğnesiz Anestezi İle Saç Ekim İşlemi Kaç Saat Sürmektedir?

İğnesiz anestezi ile yapılan saç ekim işlemlerinin süresi hastanın ne kadar kök toplanıp ektireceğine ve uzman olan kişinin kullanacağı yönteme, becerisine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Genelde İğnesiz anestezili saç ekimi 4 ila 8 saat arasında sürebilmektedir.  İğnesiz anestezili yöntemde hastalara lokal anestezi püskürtme yoluyla yapılabilmektedir. Bu şekilde anestezi yaptıran hasta anestezik maddenin deri altına girmesi ile uyuşma sağlanmakta ve hasta işlem boyunca bir şey hissetmemektedir. İğne kullanılarak yapılan anestezi iğne kullanılmadan yapılan anesteziden hiçbir farkı bulunmamaktadır. İkisi de aynı lokal anestezi görevini görmektedir.

İğnesiz Anestezi İle Saç Ekim İşleminin Avantajları Nelerdir?

İğnesiz anestezi ile saç ekimi işleminin birçok faydası bulunmakla birlikte hastaya sağladığı en büyük hiç şüphesiz iğne korkusu olan bireyin korkusundan kurtarması ve alternatif bir çözüm sunmuş olmasıdır. İğne ile anestezi olan bazı hastalarda anestezik madde verilirken ağrı duyduklarını veya çok gerildiklerini belirtirler. Bazı hastalarda iğne girişlerinden oldukça canlarının yandığından şikâyet etmektedirler. Tüm bu şikâyetleri iğnesiz anestezi yapılması hastayı kurtarmaktadır. Diğer bir avantajı da hastanın baş bölgesine anestezik ilacın verilmesinden dolayı gereksiz deliklerin açılmasını önlemektedir. İğnesiz anestezi ile saç ekim işleminde hastaya püskürtme yolu ile anestezik madde verildiğinden hastanın fazla miktarda anestezik maddeye maruz kalması önemli ölçüde önlenmiş olmaktadır. Ayrıca bu yöntem ile hastanın kendisine ekstradan iğne uygulanmasının önüne geçerek herhangi bir enfeksiyon riskini de azaltmış olmaktadır.

İğnesiz Anestezi İle Saç Ekim İşleminde iyileşme süreci nasıl olmaktadır?

İğnesiz anestezi ile yapılan saç ekimi işleminde hastaya herhangi bir iğne müdahalesi olmadığı için toparlama süreci klasik saç ekim uygulamalarına göre daha hızlı olmaktadır. Hastanın bu operasyondan sonra işlem yapılan kısımlarında kabuklanma ve yaralar daha az görülmektedir. Hastanın iğnesiz anestezi ile saç ekimi işlemini yaptırması kendisinin daha hızlı bir iyileşme sürecine girmesine oldukça katkıda bulunmaktadır.